• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Güray Müze (Nevşehir)

  Hava Durumu
  Burcu Akçınar Tarafindan Eklendi 1249 Ziyaret
  Konum

  Yeni Mahalle Dereyamanlı Sokak No:44 50500 Avanos/Nevşehir TURKEY


  Genel Bilgi

  Ülkemizin sahip olduğu en büyük kültür, tarih ve doğal miraslarından biri olan Kapadokya Bölgesi’ndeki Avanos, Hititlerden beri sürmekte olan çömlekçilik geleneğine ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce yıldır bölgede biriken tarih ve Avanos’ta babadan oğula geçen geleneksel el sanatı ilçenin genel görüntüsü ile harmanlanmaktadır.

  Nevşehir ili Kapadokya Bölgesi Avanos İlçesi’nde bulunan Güray Müze dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesidir. Modern yapısı ve çağdaş müzecilik anlayışıyla kurulan müzede mevcut eserlere, dünyaca ünlü Türk seramik sanatçılarının modern ve geleneksel tarzdaki eserleri de eklenerek; seramik sanatının tarihi süreçteki gelişimi aktarılmaktadır.

  Güray Müze; teşhir salonları, sosyal etkinlik alanları ve diğer hizmet birimlerinin bulunduğu yapı kayaya oyularak, yerin 20 m altında 1600 m2 lik bir alana inşa edilmiştir.

  Gerek pişmiş toprak seramik eserleri gerekse de küçük buluntuları ile zengin bir koleksiyona sahip olan müze; üç bölümden oluşmaktadır.

  1. Bölüm-Antik Eserler Salonu: Kronolojik sergileme yapılan alanda; Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları ile Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik ve çömlek eserler sergilenmektedir.

  2. Bölüm-Modern Eserler Salonu: Bu salonda; ülkemizde yetişen dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel seramik sanatçıları ile onlara ait eserler yer almaktadır.

  3. Bölüm-Sergi Salonu, Kütüphane, Kafeterya ve Şömineli Fuaye alanı: Resim, heykel, seramik, fotoğraf gibi güzel sanatların her alanında sanatçıların eserlerini tanıtabilecekleri bir sanat galerisi imkanı sunmaktadır.

  Ayrıca müzede seramiğin nasıl üretildiğine dair kapsamlı bilgiler sunan bir eğitim alanı da yer almaktadır. Atölyede seramiğin şekillendirme, fırınlama, boyama gibi yapım aşamaları uygulamalı olarak gösterilmekte; ustalar eşliğinde çömlek yapımı da deneyimlenebilmektedir.

  Müze yıl boyunca açık olup, gündüz saatlerinde müze ziyaretçilerine hizmet vermekte, akşamları ise mistik ortamında, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl ve konser gibi organizasyonlar için özel salon olarak kullanılmaktadır.

  Kaynaklar:

  http://www.guraymuze.com/ , Güray Müze tanıtım katalogları.


  Uygun Mevsim
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok