• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz
  Yer adı
  Bölge
  Şehir
  -Şehir Seçiniz-
  Oluşumlar
  0 item selected
  Etkinlikler
  0 item selected
  Temalar
  0 item selected
  Ara

  Sarıkamış Kayak Merkezi

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 4172 Ziyaret
  Konum
  Kars iline 55km mesafede  Sarıkamış İlçesinde  Çamurlu dağdadır.
  Genel Bilgi

  Sarıkamış Kayak ve Turizm Merkezi; saatte 3200 kişi/saat kapasiteli, bilgisayar donanımlı telesiyej sistemi ile dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en gelişmiş kayak tesislerinden biri olma özelliğini taşıyor. 2635 mt. yüksekliğindeki  Bayraktepe de, tüm kayak severler için arzuladıkları zorluk derecesinde toplam 20 Km uzunluğa sahip 9 adet pist, 1 adet snowboard pisti(snowpark) ile 50 Km cross country parkurunun bulunduğu 3 Etaptan oluşan Telesiyej Sistemi yer almaktadır.
  I.Etap Telesiyej Sistemi başlangıç noktasında dörtlü turnike geçiş sistemine sahiptir.1500 mt. Uzunluğunda 77 adet dört kişilik sandalyeden oluşmaktadır. I.Etapta 2 adet pist bulunmaktadır. Pistler yeşil ve mavi bantlı olup kayak sporuna yeni  başlayanlar için ideal bir eğime sahiptir.1 nolu pist %11 7 nolu pist %17 eğime sahiptir. Telesiyej sistemi sonunda ahşap bir cafe bulunmaktadır. 
  II.Etap Telesiyej Sistemi dörtlü turnike geçiş sistemine sahiptir.1800 m uzunluğunda 53 adet dört kişilik sandalyeden oluşmaktadır. Farklı eğim-uzunluk ve zorluk derecelerine sahip 5 adet pist bulunmaktadır.2 nolu pist % 17 eğime sahip mavi bantlı kolay pisttir.3 nolu pist %28 eğime sahip kırmızı bantlı orta seviyeli pisttir.4 nolu pist %30  eğime sahip siyah  bantlı zor  pisttir. 5 nolu pist % 32 eğime sahip siyah bantlı zor pisttir.6 nolu pist % 30 eğime sahip kırmızı bantlı orta seviyeli pisttir. Aynı zamanda snowboard pisti (snowpark) bulunmaktadır. Telesiyej sistemi sonunda zirvede bir cafe bulunmaktadır.
  III.Etap (Karanlıkdere) Telesiyej Sistemi dörtlü turnike geçiş sistemine sahiptir. 2010 yılında hizmete açılmıştır.1610 m uzunluğunda 79 adet dört kişilik sandalyeden oluşmaktadır. III.Etapta 2 adet pist bulunmaktadır.8 nolu pist % 34 eğime sahip siyah bantlı zor pisttir.9 nolu pist % 32 eğime sahip kırmızı bantlı zor pisttir, varış noktasında ahşap bir cafe bulunmaktadır.         
         Sarıçam ormanlarıyla kaplı zirveden aşağıya doğru inmeye başladığınızda; en güzel çam yeşilinin, ormanların melodik uğultusunun, cıvıl cıvıl kuş seslerinin, sincapların, en güzel kar beyazının, eşliğinde 7 kilometrelik iniş keyfini yaşayabilirsiniz.  Sarıkamış'ı diğer Kayak Merkezlerinden ayıran en önemli özelliği bölgeye yağan kar cinsi(kristal toz kar) ve doğal güzelliğidir. Kayak sporu için oldukça elverişli ve dünyada sadece Alpler de  olan toz kristal kar, Ülkemizde bir tek  Sarıkamış'ta mevcuttur.
  Yılın büyük bir bölümünün güneşli geçmesine rağmen kar, ilk yağdığı günkü tazeliğini yitirmeyip, kayak severlere pırıl pırıl piste, güvenle kayma zevkini yaşatmaktadır. Sarıkamış'ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan pistlerde çığ tehlikesi bulunmamaktadır (Kaynak: Kar Sar Tur Aş)  Uygun Mevsim
  Kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır.
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Yakındaki alternatif yerler
 • Katherina Av Kö
 • Yanık Kilise (S
 • Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok