• Ana Sayfa
 • Bölgeler
 • Oluşumlar
 • Etkinlikler
 • Tarihi Kültürel
 • Makaleler
 • Fotoğraf Galerisi
 • Biz Kimiz

  Ziraat Bankası Müzesi

  Hava Durumu
  Hakan Erman Tarafindan Eklendi 1719 Ziyaret
  Konum
  Ankara Ulus semtinde Atatürk Bulvarı üzerindedir.
  Genel Bilgi

  İlk ulusal mimarlık döneminin karakteristik yapılarından olan banka binası 1929 yıllında mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanmıştır. Bodrum ve yüksek zemin üzerindeki kat, bir asma kat ve çatıdan oluşmuştur. Simetri aksındaki giriş üste balkon oluşturan, üç açıklığı da basık kemerli bir vestibüldendir. Katlarda mekânlar ortada banka holü çevresine yerleştirilmiştir. Mermerle döşeli dikdörtgen banka holü katlar boyunca yükselerek ışığı üstten, demir strüktürlü, vitrayla süslenmiş üst örtüsünden almaktadır. Holün çevresindeki sivri kemerli arkadlar üstte Selçuk yıldız motifli korkulukları olan galeriyi taşımaktadır. Kemer alınlıkları, altıgen yıldız desenli turkuaz renkli çini panolarla kaplanmıştır. İçte tüm ögeler Selçuklu ve Osmanlı süsleme sanatından alıntılarla zenginleştirilmeye çalışılmıştır.

  Yapının köşeleri yükseltilip dışarı taşırılarak kule görünümü almıştır. Geniş saçaklarının alt yüzeyleri Selçuk geometrik motifleriyle bezelidir. Cephelerde değişik biçim ve boyutlu ögeler dikey girintiler içinde birleştirilmiştir. Her kat için ayrı açıklıklı ve türde kemerleri olan pencereler kullanılmıştır. Taş rozetler, kabartma Osmanlı motifleri, mermerden oyulmuş geometrik desenli balkon korkulukları, kuleler arasındaki kütlelerin korkuluk duvarları, baklavalı sütun başlıkları, mukarnaslı kornişler kullanılan Selçuklu ve Osmanlı sanat ve yapı ögeleridir.

   

  Zemin kat dışarıdan rustik taş kaplamadır. Arka ve yan cepheler öne kıyasla daha yalındır. Yapıda uygulanan betonarme iskelet sistemini Holzman Firması, elektrik işlerini Zeiss Şirketi üstlenmiştir. Yapının tasarım ve yapım sürecinde Mongeri'nin yanısıra üç öğrencisi, danışman mimarlar, Macar, İtalyan ve Türk işçi ve ustalar çalışmışlardır.
  http://www.mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=1485&1534-D83A_1933715A=3d1b3552908b284ab906baee0149c1512b26be57). Müze Şeref Salonu'nda yer almaktadır. Cumhuriyetin hemen her aşamasına bizzat tanık olmuş banka müzesi, Türkiye'de açılan ilk Bankacılık Müzesi olma özelliğine sahiptir. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi açısından önemli bilgi kaynaklarına sahip olan Banka Müzesi, 20 Kasım 1981 tarihinde dönemin Danışma Meclisi Başkanı Sn. Sadi IRMAK tarafından açılmıştır. Başlangıcından bugüne dek Türkiye bankacılık sisteminin ticari, ekonomik, siyasi, kültürel, sanatsal, eğitsel değişimini ve geçmişten bugüne gelinen gelişimini gösterme özelliğine sahip olan Ziraat Bankası Müzesi bu özellikleri içinde barındıran ve bankacılık sisteminde kullanılan pek çok antika objeyi, tarihi bir atmosfer içinde sergilemektedir.
  Uygun Mevsim
  deneme
  Notlar
  Her Mevsim
  Konaklama Etkinlikleri

  Konaklama
  İmkanları
  Cafe
  Restaurant
  Tur
  Firmaları
  Diğer
  Etkinlikler
  Harita
  Kullanıcı Görüşleri
  Yorum yok